Hasznos tudnivalk a tintapatron jratltsrõl
|
Az albbiakban kzreadunk nhny fontos ltalnos tudnivalt, az jratlts mûvelethez:
1. Ha a patront kzvetlenl annak teljes kirlse elõtt tltjk jra, szz szzalk az esly a sikerre ! Ne vrjuk meg amg a patron teljesen kirl s beszrad, mindg tartsunk kszenltben egy megfelelõ tltõkittet.
2 . Az INK-MATE minosgû tintk a klnbzõ gyrtmny s tpus nyomtatk sajtossgaihoz igazodva kerltek kifejlesztsre, gy az eredeti tintkkal val kevereds semmilyen problmt nem okozhat. Az egyes gyrtmnyok s tpusok eltrõ tulajdonsgak, ezrt egy konkrt tpushoz csak az INK-MATE ltal ajnlott megfelelõ tintt hasznljuk. A kivlasztsban a kompatibilitsi tblzat s az rjegyzk nyjtanak segtsget.
3. A tintk szmos olyan egyedlll elõnys tulajdonsggal rendelkeznek, melyet a termkminõsg fejezetben rszletesen ismertettnk. Az INK-MATE nyomtattintkkal egy zemkpes nyomtat tintapatron legalbb nyolcszor utntlthetõ a nyomtatsi minõsg cskkense nlkl! A nyomtatsi kp erõs nagyitsban trtnõ vizsglata sorn kb. a 8.-10. utntltst kvetõen rzkelhetõk a szrtabb kontrok, mint a nyomtatsi minõsg cskkensnek elsõ jelei. Kevsb ignyes alkalmazsban, (mint pl. szmlzs) a patron jratltse annak teljes szerkezeti elhasznldsig ismtelhetõ. Ez j esetben 10-20 alkalom is lehet !
4 . Csak olyan kirlt patron jratltse ad megfelelõ eredmnyt, amely szerkezetileg mûkdõkpes, fvki mg nincsenek beszradva, ezrt legclszerûbb az jratltst mg ppen a patron teljes kirlse elõtt elvgezni. A patron fvkja a nyomtatban kzel hermetikusan le van zrva, s a tapasztalat szerint a kirls utn mg kb. 1-2 htig vdve van a beszradstl. Az ennl rgebben kirlt patron jratlthetõsge ktsges ! Ezrt az jratltsre sznt patront ne vegyk ki a nyomtatbl annak megvalstsig. Az elõzõ megllapts sznes patron esetn sznenknt rtendõ. Megeshet, hogy egyik szn kifogyott s nem vettk szre. Ilyenkor a megmaradt sznekkel tovbb tudjuk folytatni a nyomtatst. Fennll az eslye, hogy a patron jratltse esetn, az elsõknt kifogyott sznt, fvka beszrads miatt nem tudjuk jraindtani. Ez leggyakrabban a srgval fordul elõ, mivel statisztikailag ez a legnagyobb mennyisgben felhasznlt szn.
5. A fvkk psgt ellenõrizhetjk a nyomtatk fvka ellenõrzõ programjnak lefuttatsval. Egy gyors kzelto mdszer szerint, a fvkk beszrads mentessgt ellenõrizhetjk gy is, hogy a patron fvkjt egy paprtrlõhz nyomjuk. Nem beszradt patron esetn, a fekete, vagy a hrom szn tintjnak jellegzetes foltot kell hagynia. Termszetesen ehhez a patronban a vizsglathoz szksges mennyisgû tintnak mg kell lennie !
6. Semmikppen ne troljuk a patront szabad levegõn, a fvkk vdelme nlkl. A patront csak az jratltshez szksges ideig vegyk ki a nyomtatbl. A fvkk beszrads elleni vdelmre egy gyakorlati mdszer, azok cellux-szerû ragasztval trtnõ leragasztsa.
7 . A fecskendõs tltsi technolgiknl a patron tltltse kellemetlen szennyezõdst okozhat, melyet a kvetkezõkppen kerlhetnk el: A patronok belsõ tere filcszerû anyaggal van kitltve, gy szmtsunk arra, hogy a loklis tlnyomsok kvetkeztben, a betlttt tinta trfogata 2-3%-ot utlag tgulni fog ! Ezrt a tintbl a patron nvleges ûrtartalmnl ennyivel kevesebbet tltsnk be, melyet a fecskendõ ml beosztsn kisrhetnk figyelemmel.
8 . A filctltsû patronok esetben gyakori hiba, hogy a patron utntltsekor lgbubork marad vissza a fvka fltti trben. Ilyenkor a tinta adagolsa nem tud megindulni, mivel a patronok fvkjban lvõ izzszl folyadk hinyban nem kpes gõzsugarat elolltani (!) Ezrt a fvka fltti teret mindig klns gondossggal kell feltlteni. Ha ez a hiba mgis elõfordult, semmikppen NE prblkozzunk tovbbi (!) tintamennyisg betltsvel, mert annak tlfolys s szennyezs lesz a kvetkezmnye. Az ilyenkor lehetsges teendõk: Egszen kis menyisgû lgzrvnyt eltvolthatunk a patron nyomtatba helyezsvel s a nyomtat patroncsere- illetve fejtisztt programjainak futtatsval. Ez a mdszer jelentõsebb lgzrvny eltvoltsra nem kpes. Nagyobb problma esetn ld. az INK-MATE lgtelentõ clkszlknl lertakat ! Amennyiben a clkszlk nem ll rendelkezsre a kvetkezõ mdszer lehetsges: A fecskendõtût beszrjuk a filcbe s a patron felsõ rszbol a tû enyhe tengelyirny mozgatsa kzben visszafejtnk kb. 2-3 ml tintt. Utna a tût gondosan a fvka fltti trba vezetjk s feltltjk a lgbuborkot. Ezutn a a nyomtat patroncsere- illetve fejtisztt programjainak futtatsa javasolt.
9 . A HP 500/600-as sorozat fekete utntltõkhz az INK-MATE egy gyes tltõkszlket mellkel, mely a patront annak als lgzõnylsn tlti fel. Ez egy praktikus megolds, de knyes a betltskor a patronban keletkezõ tlnyoms megszûntetsre, mivel ellenkezõ esetben a nyls alul cspgni fog. Ennek elkerlse rdekben a tltst s a tlnyoms megszntetst pontosan a kvetkezõk szerint vgezzk: A tintt lassan, legalbb 3 perc alatt tltsk be, hogy a buborkosodst elkerljk. A tlts utn tartsuk tovbb fggõlegesen a fecskendõt, majd egy fl percet vrva, a dugattyt hzzuk vissza, ameddig a vkum engedi (de legalbb 3 ml-t), hogy a patronban lvõ tlnyomst megszûntessk. A fecskendõbe visszakerlt tintt ne nyomjuk vissza, szakszerûen visszazrva azt 3 vig felhasznlhatjuk. Vegyk ki a patront a tartbl, majd vatosan fordtsuk fvkval lefel s figyeljk a lgzõnyls szivrgst. Ha szivrog, az a tlnyoms tovbbi jelentre utal, ekkor letrls utn helyezzk vissza a keretbe, s az elõzõ lpst meg kell ismtelni. Ha a mdszer szerint nem sikerlt a tlnyomst megszntetni, akkor betlts tl gyors volt, s a tinta buborkosodott. Ekkor a patront a keretbõl kivve, helyezzk egy sk felletre fvkval s lgzõnylssal felfel, s vrjunk amg a tlnyoms a lgzõnylson t termszetes mdon megszûnik. (Ez jnhny ra is lehet !) A fvkra helyezznk egy nedves papirtrlõ darabot, hogy vdjk a beszradstl !
10. A patrontlts sorn tartsuk be a kvetkezõ munkabiztonsgi szempontokat: - vakodjunk hogy a tinta szembe szjba ne kerljn! - A tltõkittet gyermekektõl tartsuk tvol! - gyeljnk, hogy a fecskendõtû srlst ne okozzon! Tovbbi nagyon gazdasgos nyomtatst!
vissza
|
|